Scheepjeswool teszt
Pár hete az 1001fonal egy posztjában megkérte az olvasóit, nevezzék meg kedvenc kötős-horgolós blogjaikat. Nagy örömömre én is bekerültem a kedvencek közé. Amúgy a többi négy blog nekem is nagy kedvencem, szóval igazán jó társaságba csöppentem :)
A fonalbolt arra kérte a nyerteseket, hogy teszteljék egy-egy fonalukat, készítsenek belőle valamit, aztán írjanak róla őszinte véleményt. Megtettem, íme az én sztorim.
Zsuzsával (az 1001fonaltól) váltottunk néhány e-mailt, hogy van-e valamilyen extra kívánságom a fonalakkal kapcsolatban. Örültem is ennek a figyelmességnek, mert pl. műszálas fonalakkal csak nagyon ritkán dolgozom. Természetes alapanyagú fonalat kértem, és ha lehet, természetes, drappos, szürkés színekben. Kis idő múlva meg is érkezett a csomag, lapult benne 8 gombolyagnyi pamutfonal a Scheepjeswol kínálatából. Ezt a holland márkát már ismertem, tavaly még nem lehetett itthon kapni, de Hollandiában beszereztem néhány gombócnyit az egyik fonalukból.
A Scheepjeswol Cotton 8 nevű fonalból kaptam 2 gombolyagnyi élénkzöldet, 2 gombolyagnyi fakózöldet, 2 gombolyaggal rózsaszínt és még 2 mályvásat. Hmmm... Itt bajban voltam, mert így együtt ez a négy szín nem az én világom. A két zöld nagyon tetszett, szívem szerint azonnal bele is kezdtem volna a horgolásba, de a másik két árnyalat megakasztott, reménykedtem, hogy kicserélhetem a boltban őket. Szerencsére nagyon kedvesek voltak, lecserélhettem a mályvás színeket, halványszürkét választottam helyettük. És nem bántam meg :)
Otthon azonnal firkálni kezdtem, kb. 10 perc alatt kialakult, mivé is akarnak horgolódni a fonalak. Randomcsíkos hosszúkás terítő, azaz futó lett belőlük. Első nekifutásra csak próbálgattam a mintát, aztán bontottam, aztán újra nekilendültem, és a módosításokkal már pont olyan lett a horgolás, mint amilyennek szerettem volna. Nyaralás alatt befejeztem a kis csíkosat, kimostam, blokkoltam, és már használatba is vettem :)
Nagyon jó volt ezzel a vékonyabb pamutfonallal dolgozni (170 m-es az 50 g-os gombolyag), sokkal lágyabb, puhább lesz a végeredmény, mint a megszokott vastagságú pamutokkal. Sajnos csak kevés szín kapható belőle (most 17 színt számoltam az 1001fonal weboldalán), remélem, hamarosan bővül majd a kínálat. Ami még feltűnt, hogy az élénkzöld fonal egy árnyalatnyit vastagabb, mint a másik kettő, de ezt a különbséget blokkolással el lehetett tüntetni. Szerencsére a mosásnál nem fogták össze egymást a színek, még az élénkzöld madzag is csak minimálisan színezte meg a vizet. Sőt össze sem ment igazán a terítő, kb 1,5 cm-rel lett keskenyebb, mint mosás előtt, de ez inkább a blokkolásnak tudható be, mert nyújtottam rajta egy kicsit, hogy egyforma széles legyen mindenütt.
Köszönöm az 1001fonalnak és az olvasóimnak a lehetőséget, hogy kipróbálhattam ezt a helyes, kézreálló fonalat, öröm volt horgolni :) És maradt még némi Scheepjeswol fonalam, hamarosan azokból is készítek valamit...
A terítő mintáját leírtam, ha van kedvetek, készítsétek el ti is. Kíváncsi vagyok, milyen színkombinációt választanátok hozzá...
Csíkos horgolt terítő
Hozzávalók
* 2 gombolyag élénkzöld pamutfonal (Scheepjeswol Cotton 8, 100% pamut, kb. 170 m/50 g, 669-es szín)
* 1 gombolyag fakózöld pamutfonal (Scheepjeswol Cotton 8, 100% pamut, kb. 170 m/50 g, 642-es szín)
* 1 gombolyag halványszürke pamutfonal (Scheepjeswol Cotton 8, 100% pamut, kb. 170 m/50 g, 700-as szín)
* 2,5 mm-es horgolótű
* olló
Méretek
* 28,5 cm széles, 59 cm hosszú (mosás és blokkolás után)
* 120 g (75 g élénkzöld, 20 g fakózöld, 25 g halványszürke)
Rövidítések
* lsz - láncszem
* erp - egyráhajtásos pálca
* ksz - kúszószem
* ford - fordítsuk meg a horgolást
* sormag - sormagasítás
* köv - következő
* ism - ismételjük
Megjegyzés
A terítőt oda-vissza sorokban horgoljuk.
Leírás
A minta
Kezdősor: 90 lsz, ford.
1. sor: 2 lsz (sormag), 1 erp a horgolótűtől számított 3. lsz-be, 1-1 erp minden lsz-be, ford, (91 pálca).
2. sor: 1-1 ksz minden erp tetejének elülső (hozzánk közelebbi) szálába, ford.
3. sor: 2 lsz (sormag), köv ksz-et hagyjuk ki (a sormag tövénél), 1-1 erp a ksz-ek elülső szálába, ford.
4. sor: 1-1 ksz minden erp tetejének elülső szálába, ford.
5. sor: 2 lsz (sormag), 1 lsz, hagyjuk ki a köv ksz-et, 1 erp a köv ksz elülső szálába, *1 lsz, hagyjuk ki a köv ksz-et, 1 erp a köv ksz elülső szálába*, ism a *-* közötti részt végig, ford.
6. sor: *1 lsz a köv erp tetejének elülső szálába, 1 ksz a köv lsz-be*, ism a *-* közötti részt végig, ford.
7. sor: mint a 3. sor
8. sor: mint a 4. sor.
A 3. és 4. sor mintájának váltogatásával horgoljuk meg a terítőt.
Amikor elkészültünk, horgoljuk körbe a széleket kúszószemekkel a terítő színe felől (2 ksz minden sorszéli erp-ba, 1 ksz minden sorszéli ksz-be, a sarkokon 1 lsz, hogy szebb legyen a csücsök), így kevésbé fog kinyúlni, elformátlanodni a terítő. Mindig az adott csík színét használjuk a körbehorgoláshoz. Dolgozzuk el a fonalvégeket.
Kézzel mossuk ki a terítőt, majd blokkolva szárítsuk meg.
A színek
Élénkzöld fonallal kezdjük a horgolást (kezdősor), majd haladjunk tovább a megadott színsorrend szerint.
18 sor élénkzöld.
8 sor halványszürke
2 sor fakózöld
12 sor élénkzöld
4 sor halványszürke
2 sor élénkzöld
6 sor fakózöld
Jó horgolást!